W sierpniu cz.3

Letnie kwiaty w kolorach ognia

Ciąg dalszy sierpniowych zdjęć a jednocześnie koniec serii. Późnoletnia działka zażółciła się od małych, wesołych słoneczek rudbekii i jeszcze mniejszych, jaśniejszych kwiatuszków dziewanny. Jedne i drugie miały mnóstwo wielbicieli, chociaż udało mi się uwiecznić tylko jednego, na pierwszym zdjęciu. Nieco żywsze barwy prezentowały nagietki, nasturcja i miłek letni, chociaż ten ostatni w bardzo małym rozmiarze. Pomarańczowe nagietki były pełne, a więc zgodne z takimi, jakie wysyłam wiosną, natomiast żółte, których dzisiaj nie pokazuję, musiały być samosiejkami zeszłorocznych roślin. Przez cały pierwszy sezon widziałam tylko jednego żółtego nagietka, jednak podejrzewam, że ktoś jeszcze je hodował. W przyszłości te pożyteczne rośliny zapewne będą wędrować między rabatami kwiatowymi i w warzywniku, podobnie zresztą jak nie jeden inny gatunek. Do takich wędrowniczków już należy dziewanna, która zresztą pojawiła się sama. Na początku nie mogłam rozgryźć czym są te duże, szarawe, miękko owłosione liście.  Dopiero kiedy pojawił się pęd kwiatowy wiedziałam, kto zacz. Miłek również produkuje mnóstwo nasion i chociaż woli nieco bardziej zasadowe gleby, to jak każda roślina uważana za „chwast” świetnie daję sobie radę również na kwaśnych. Tym razem zebrałam jego nasionka na przyszły rok, ponieważ w miejscu gdzie rósł ziemia została uprawiona glebogryzarką. Jedynie nasturcja zależy całkowicie od ludzi, jej nasiona nie są w stanie przetrwać zimy w glebie.

kwiaty
kwiat
żółty
pomarańczowy
miłki
nasturcje

  • Pati

    Tak miło oglądać nasycone kolory!

  • Miłek ma piękny kolor, nie widziałam jeszcze tej rośliny w tak ciemnym kolorze. Sliczne zdjęcia. Nagietki i dziewanny także u mnie wędrują i jeszcze naparstnice i bratki. Lubie jak pojawiają sie w dziwnych miejscach.

    • Dość dobrze udało mi się oddać kolor miłka na zdjęciach, więc on faktycznie miał taki głęboki, ciemny kolor. Widywałam na zdjęciach miłki jasnoczerwone, ale takie u mnie się nie pojawiły. Bratki pewnie też będą wędrować, bo już je wprowadziłam na działkę, a naparstnicę wysieję w tym roku. Wędrowniczkami są też aksamitki, jedna pojawiła się w miejscu gdzie rok wcześniej położyłam ścięte rośliny jesienią:)

Instagram SpisBlog
Facebook