Goździk brodaty

Goździk brodaty (Dianthus officinalis L.) jest rośliną wieloletnią z rodziny goździkowatych, w Polsce uprawiany jako roślina dwuletnia. Rośnie dziko w Azji na obszarze Chin i Korei Północnej, w Europie uprawiany od XVI wieku.  Pochodzenie angielskiej nazwy „Sweet William” nie jest dokładnie znane, może pochodzić od arcybiskupa Williama z Yorku, króla Williama Zdobywcy lub księcia Williama.

goździk

Charakterystyka: 
Goździk tworzy kępy szeroko lancetowatych liści, w drugim roku uprawy wyrastają ulistnione, rozgałęzione u góry pędy. Cała roślina ma wys. 30-70cm; kwiaty są pojedyncze, rzadziej pełne, jedno- lub wielokolorowe często z „oczkiem” o innej barwie, zebrane gęsto na szczytach pędów. Kwiaty mogą być białe, jasno- lub ciemno-różowe, karminowe; wydzielają silny, korzenny zapach. Kwitnie od połowy czerwca do sierpnia.

Uprawa:
Roślina łatwa w uprawie, nie ma szczególnych wymagań dotyczących gleby. Nasiona wysiewamy w maju-czerwcu na rozsadnik, pikujemy gdy siewki mają 3-4 liście, przesadzamy na miejsce stałe jesienią lub wczesną wiosną następnego roku. Goździki lubią stanowiska słoneczne, ale zniosą też półcień, chociaż kwiaty będą nieco mniejsze. Dobrze zimują, jednak w chłodniejszych rejonach kraju można je okryć na zimę.

Zastosowanie:
Wytrzymała, nieco staromodna roślina, idealnie nadaje się do ogrodów w wiejskim stylu. Dobrze komponuje się z bylinami, jak i roślinami jednorocznymi, nadaje się na kwiat cięty. Wabi owady, głównie pszczoły.

bukiet goździków
Źródła:
Wikipedia – Goździk brodaty
Rośliny Urządzamy
Ogrodnik Amator

Instagram SpisBlog
Facebook