Po zmianach

Działka, nowa odsłona

Zmiany, zmiany… Nie do końca tak dobre, jakbym tego sobie życzyła, ale nastąpiły. Po nich przyszły kolejne decyzje, prace i wyznaczenie kursu na kolejny rok. Oprócz wycinki drzew, która zaczęła się wcześniej, mniej więcej 1/3 działki została oczyszczona glebogryzarką spalinową – niestety, mało dokładnie. Zdawałam sobie sprawę, że po użyciu maszyny trzeba będzie ręcznie pozbyć się chwastów, ale niektóre miejsca zostały zupełnie ominięte… W planach było oczyszczenie w ten sposób 2/3 może nawet 3/4 działki, ale dalsza tak „porządna” robota mijała się z celem. W końcu ugięłam się, na wiosnę to co odrośnie oraz dalszą część perzowiska potraktujemy chemią… Późniejsze pielenie rabat nie stanowi problemu, ziemia jest miękka i łatwo pozbyć się młodych chwastów, ale stare kłącza są zbyt nieustępliwe. Warzywnik założymy w kolejnym rok w miejscu, gdzie ziemia była oczyszczona mechanicznie, teraz został tam wysiany poplon (gorczyca), co dodatkowo pomoże w pozbyciu się resztek chwastów.  Na dzisiejszych zdjęciach część działki dzień po przejechaniu glebogryzarką, jeszcze przed grabieniem i wysianiem poplonu. Trochę odwróciłam kolejność, na pierwszych dwóch ujęciach są już zasadzone rośliny które musiałam przenieść na czas trwania prac. Dalej spora już siewka aronii, długo brałam ją za odrost śliwki, nie przyjrzałam się dobrze listkom. Stara aronia przerosła przez oczka płotu, niestety nie da się jej już z niego wydobyć. Młoda zostanie tu gdzie jest, mam nadzieję że przy odrobinie opieki będzie ładnie owocować.

Read More

Pani Jesień cz.3

Jesienna działka

Kolejne odsłony jesiennych widoków, i tych bardziej, i tych mniej typowych. Ognisko i rudbekie, listki na drzewach i na krzewach, a nawet kamienie i dachówki – wszystko ma ciepłe barwy, jakby na przekór temperaturom na zewnątrz. Może Pani Jesień pragnie nas rozgrzać swoimi kolorami, byśmy mogli je wspominać w kolejnych, zimniejszych miesiącach? 

Read More

Pani Jesień cz.2

Jesień, jesień idzie…

Jeszcze trochę nieśmiała i nie w pełnej krasie, ale za to zdecydowanie ze słońcem. Gdy robiłam te zdjęcia żywe kolory były nadal na działce tylko plamami, nie zjawiskiem dominującym. Jak ta kropla intensywnej czerwieni za kompostownikiem, czy odrobina żółci na rabatach wśród liści… Na dalszych ujęciach jeszcze zieleń – kolejne rośliny które dostałam od sąsiadki, malino-jeżyna i rozchodnik okazały. Oprócz nich otrzymałam też pokazywaną wcześniej chryzantemę, ostróżkę bylinową oraz niezidentyfikowane wysokie żółte kwiaty. Mam nadzieję że wszystkie przeżyją zimę, mimo że zostały tak późno przesadzone. Na ostatnich dwóch ujęciach zmiany: rabata przed domkiem już bez jednorocznych kwiatów, przygotowana do oczyszczenia i przekopania oraz wycięte drzewa, widok niezbyt przyjemny, ale konieczny, jeśli chcę pokazać za jakiś czas nowy wygląd działki.

Read More

Pani Jesień cz.1

Pani Jesień przyszła pomalować drzewa, krzewy i wszystkie mniejsze rośliny ciepłymi kolorami – i chociaż przez chwilę pokazała swoje najpiękniejsze oblicze, ze słońcem i błękitnym niebem. Tego dnia jeszcze nieśmiało, wśród krótkich prześwitów i gwałtownego wiatru, ale już w następnych pozwoliła nacieszyć się swą wspaniałością. W tym roku na Truskawkowej niezaprzeczalnie najpiękniejsze były czereśnia i wiśnia, przybierając się w bajkowe wręcz barwy i wzory. Mile zaskoczyły śliwy, piękniejsze niż rok temu, w intensywnej, żółto-zielonej tonacji, chociaż cieszyły oko bardzo krótko, szybko pozbywając się liści.

Read More

Marcinkowo

Marcinki czyli Astry Bylinowe

Nareszcie mamy jesień w najpiękniejszym, kolorowym wydaniu – co prawda niedawno pisałam, że fiolet nie należy do typowych barw tej pory roku, ale jest jeden wyjątek od tej reguły: marcinki, czyli astry bylinowe. Te piękne kwiaty mogą nam się kojarzyć z babcinym ogródkiem, ale jeśli chcemy fotografować owady ich obecność w ogrodzie jest wręcz obowiązkowa. I to koniecznie tych najbardziej klasycznych, w zimnym odcieniu fioletu – różowe i białe nie cieszą się już takim powodzeniem. W tym roku jeszcze korzystam z marcinków moich sąsiadów, ale kolejnej jesieni mam nadzieję doczekać się własnych i zobaczyć taki spektakl na Truskawkowej:

Read More
Instagram SpisBlog
Facebook