Nagietek lekarski

Nagietek lekarski (Calendula officinalis) jest rośliną jednoroczną z rodziny astrowatych. W Europie uprawiany jest jako roślina ozdobna od połowy XII wieku, pochodzi prawdopodobnie z terenów śródziemnomorskich lub Iranu. Inne lokalne nazwy to: miesięcznica, paznokietki, pazurki.

Charakterystyka:
Roślina ma pokrój wzniesiony, rozgałęzioną łodygę, zazwyczaj nieprzekraczającą 50cm wysokości. Kwiaty mają średnicę 6-10cm, mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne, koloru żółtego lub pomarańczowego. Liście i łodygi są jasnozielone, szorstkie, wydzielają charakterystyczny zapach.nagietki

Uprawa:
Nagietek lubi stanowiska słoneczne i ciepłe, kwitnie wtedy najobficiej. Nie ma dużych wymagań glebowych. Nasiona wysiewamy partiami, w odstępach tygodniowych, od końca marca do końca czerwca. W przypadku łagodnej zimy nasiona mogą przetrwać w glebie i wykiełkować wiosną. Pierwsze siewki pokazują się już po 7-10 dniach, zbyt gęsto rosnące można przepikować. Rośliny nawozimy od końca wiosny do końca lata nawozami organicznymi lub mineralnymi ze zwiększoną dawką fosforu, podlewamy tylko w przypadku długotrwałej suszy.

Zastosowanie:
Jest to roślina miododajna i lecznicza, surowcem zielarskim są wysuszone koszyczki kwiatowe lub same płatki. Nagietek ma właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, przyspiesza gojenie się ran, działa rozkurczowo i moczopędnie. Płatki kwiatów są jadalne, można je dodawać do wielu potraw. Podobnie jak aksamitki roślina oczyszcza glebę z nicieni, dlatego po wyrwaniu należy ją spalić, aby pasożyty nie przedostały się z powrotem do gleby.

Ciekawostki:
Płatki nagietka dodawane do paszy dla kur powodują ciemnożółte zabarwienie żółtek jaj.
Kwiaty nagietka przewidują pogodę – gdy rano przed godz 9.00 są zamknięte będzie padać, natomiast rozchylone to znak, że dzień będzie pogodny.

Źródła:
Wikipedia – Nagietek lekarski
Poradnik Zdrowie
Zielony Ogródek
Ogrodnik Amator

Instagram SpisBlog
Facebook