Pierwszy rok na działce – podsumowanie

Mniej więcej rok temu, a kilka dni po tym, jak kawałek ziemi nazwany później Truskawkową Działką stał się moją „własnością”, powstał również ten blog – elektroniczny dziennik zmian, decyzji, poczynań i wszystkich zdjęć zrobionych właśnie tam. Od tego czasu sporo się zmieniło, powoli, powoli, zamieniam zdziczały kawałek ziemi w przyszły ogród. Jedno z większych wyzwań mam już za sobą – budowę domku, ale większość nadal przed sobą, zaczynając od zasadzenia żywopłotu, poprzez przycinanie drzew, wycinkę tych zbyt gęsto posadzonych, stworzenie rabat, aż po najważniejsze i najbardziej żmudne zadanie – oczyszczenie ziemi z chwastów i jej uprawa. Zarówno poprzedniej jesieni, jak i tej wiosny pogoda oraz zły stan zdrowia trochę pokrzyżowały mi plany, jednak mimo wszystko praca idzie do przodu, choć w sumie potrwa pewnie kilka lat.

pierwszy rok bloga

W tym czasie uwieczniam zmiany – fotograficznie oraz słowami, zaczęłam też prowadzić papierowy dziennik spraw najważniejszych: które rośliny jednoroczne i warzywa dobrze rosną, a które nie? Jakich produktów mam za dużo, a jakich za mało? Co poprawić w moim postępowaniu w przyszłym sezonie? Wszelką literaturę ogrodniczą można pochłaniać w ogromnych ilościach, ale niektórych rzeczy i tak uczę się na własnych błędach.

kolaż

Nie umiem zliczyć, ile zdjęć zrobiłam na działce w minionym roku, tym bardziej, że na każde, które znalazło się na blogu, przypadają 3-4 odrzucone. Daje to setki, może już nawet tysiące… W dzisiejszych kolażach pokazuję małą próbkę, starałam się wybierać kadry jak najbardziej różnorodne, pokazujące zmiany i kolejne pory roku. Brakuje jedynie zimy, bo wtedy nie mam możliwości dojazdu na działkę, a nawet gdyby był, dotarcie tam podczas dużych śniegów byłoby bardzo trudne.

fotografie

Co dalej? Ostatnio przekonałam się, że nigdy nie wiadomo, można robić wielkie plany z których i tak nic nie wyjdzie… Pozostanę więc przy ogólniej liście zadań, które będę się starać wykonywać po kolei, w miarę sił, środków oraz korzystnej aury. A blog nadal będzie mi w tym towarzyszył, zarówno w roku drugim, jak i – mam nadzieję – w wielu kolejnych.

kolaż zdjęć
Instagram SpisBlog
Facebook