Zaczynamy sezon!

Nareszcie! Pierwszy wyjazd na działkę, o dzień opóźniony, bo pogoda nie dopisała. Za bramą ogrodu przywitał mnie znajomy widok bardzo długiej alejki, nadal w brązach i przytłumionych zieleniach. Wiosna przychodzi bardzo nieśmiało, jednak po dotarciu na działkę wyróżniała się maleńka plamka koloru – pojedynczy krokus.
2 3
Ogólne widoki nie przedstawiają się zbyt ciekawie, drzewa w dalszym ciągu stoją uśpione. Gdyby nie kolorowe plamy krokusów u sąsiadów, wczorajsze widoki niczym by się nie różniły od tych z ostatniej zeszłorocznej wizyty, w połowie listopada. Jedynie suchych liści jest mniej i na rabatach zniknęły wszelkie ślady tych kilku roślin wieloletnich, jakie posadziłam latem. Ciekawe ile z nich przetrwało?
45 6
Pierwsze wypatrzone stokrotki, rok temu nie było ani jednej, wysoka, rzadko koszona trawa nie dawała im szans. Mówi się że nawet te urocze maleństwa „psują” idealny trawnik, ale ludzie nie zdają sobie sprawy, jak są potrzebne. To właśnie stokrotki, a nie przebiśniegi czy krokusy są pierwszym pożytkiem dla pszczół. Potrafią zakwitnąć już w styczniu, pod śniegiem, chociaż bardzo lubią ciepło.
7
Okazało się, że nie wszystkie irysy poszły na rabatkę. Ten pokazał się po wycięciu mirabelkowych chaszczy, trzy inne rosną koło jednego z młodszych drzew owocowych. Muszę je jak najszybciej przesadzić, zanim zostaną skoszone. 8
Zastanawiam się, czy to roślina ogrodowa czy chwast… Tak czy inaczej, ma całkiem ładne, ciemne listki. (edit: jednak chwast, to bluszczyk kurdybanek)
9 10
Kilka roślin już się pokazało, natomiast rozchodniki dzielnie przetrwały zimę. Kępa z przedostatniego zdjęcia jest czasem przydeptywana, ale mimo to trzyma się nieźle.
11 12 13

Instagram SpisBlog
Facebook