Jeszcze trochę wiosny

Ciąg dalszy odczarowywania zimy – tym razem przenosimy się w apogeum wiosny, gdy kwitły drzewa owocowe, wszystko buchało życiem, było ciepło, ale jeszcze nie gorąco. Stare drzewa owocowe pokazały na co je stać, ogromna jabłoń czy czereśnia cała w bieli to dopiero widok! Niech się schowają nowe, karłowate odmiany, wszystkie kłopoty z wysokimi drzewami są tego warte

drzewa owocowe
wiosna w ogrodzie

Zdjęcia mogą przekazać widok, ale niestety, nie dźwięki i zapachy, żeby ich doświadczyć trzeba po prostu tam być. Do tego jeszcze ciepłe promienie słońca na skórze, delikatny wiatr i ciągle zmieniające się światło, malujące co chwila inny obraz.

białe kwiaty

Z trochę bardziej praktycznej strony: co zrobić jeśli mamy w ogrodzie takiego roślinnego staruszka? Drzewa na truskawkowej działce nie są jeszcze bardzo wiekowe, prawdopodobnie mają około 30-40 lat, zostały posadzone zaraz po powstaniu ogrodu. Często można spotkać jeszcze starsze (i większe) egzemplarze, co nie dziwi jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że jabłoń może żyć 100-120 lat. Jeśli drzewo jest zdrowe, daje dobre owoce, należy najpierw poczytać trochę o technikach i porach cięcia, innych u każdego gatunku, a następnie je odmłodzić. Często taką pracę trzeba rozłożyć na kilka sezonów, aby roślina nie doznała byt dużego szoku.

kwiat

Większość drzew owocowych tniemy wczesną wiosną, jedynie pestkowe (czereśnie, wiśnie) tniemy po zbiorach, późnym latem. Ważne: po silnym odmłodzeniu starych drzew nie nawozimy przynajmniej przez rok. Po cięciu drzewo dostaje sygnał: trzeba się zregenerować i wszystkie siły wkłada we wzrost gałęzi, a nie w owocowanie. Dlatego dawka nawozu spowoduje, że dostaniemy jeszcze większy busz niż przed cięciem.

gałęzie drzew
kwiaty na drzewie
Instagram SpisBlog
Facebook