Jeszcze trochę wiosny

Ciąg dalszy odczarowywania zimy – tym razem przenosimy się w apogeum wiosny, gdy kwitły drzewa owocowe, wszystko buchało życiem, było ciepło, ale jeszcze nie gorąco. Stare drzewa owocowe pokazały na co je stać, ogromna jabłoń czy czereśnia cała w bieli to dopiero widok! Niech się schowają nowe, karłowate odmiany, wszystkie kłopoty z wysokimi drzewami są tego warte…
2 3
Zdjęcia mogą przekazać widok, ale niestety, nie dźwięki i zapachy, żeby ich doświadczyć trzeba po prostu tam być. Do tego jeszcze ciepłe promienie słońca na skórze, delikatny wiatr i ciągle zmieniające się światło, malujące co chwila inny obraz.
4 5
Z trochę bardziej praktycznej strony: co zrobić jeśli mamy w ogrodzie takiego roślinnego staruszka? Drzewa na truskawkowej działce nie są jeszcze bardzo wiekowe, prawdopodobnie mają około 30-40 lat, zostały posadzone zaraz po powstaniu ogrodu. Często można spotkać jeszcze starsze (i większe) egzemplarze, co nie dziwi jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że jabłoń może żyć 100-120 lat. Jeśli drzewo jest zdrowe, daje dobre owoce, należy najpierw poczytać trochę o technikach i porach cięcia, innych u każdego gatunku, a następnie je odmłodzić. Często taką pracę trzeba rozłożyć na kilka sezonów, aby roślina nie doznała byt dużego szoku.
6
Większość drzew owocowych tniemy wczesną wiosną, jedynie pestkowe (czereśnie, wiśnie) tniemy po zbiorach, późnym latem. Ważne: po silnym odmłodzeniu starych drzew nie nawozimy przynajmniej przez rok. Po cięciu drzewo dostaje sygnał: trzeba się zregenerować i wszystkie siły wkłada we wzrost gałęzi, a nie w owocowanie. Dlatego dawka nawozu spowoduje, że dostaniemy jeszcze większy busz niż przed cięciem.
7 8

Instagram SpisBlog
Facebook