Ścieżka cz.1

Dawno, dawno temu było ciepło i słonecznie, kwitły kolorowe kwiaty, a między nimi uganiały się setki owadów… Teraz wiosna i lato wydają się inną epoką, tak odległą, jakby minęło sto lat. Jedynie zdjęcia opowiadają inną historię: tak było kilka miesięcy temu i za kolejnych kilka znowu tak będzie. Wrócą intensywne barwy i śpiew ptaków, ba, wrócą nawet upały byśmy mogli tęsknie wspominać zimę:)

floksy

Podczas każdej wizyty na działce mam okazję obejrzeć około trzydziestu innych ogródków, jako że mój własny znajduje się na końcu bardzo długiej alejki. Cały ogród (tak nazywa się wydzielony, ogrodzony teren ogródków działkowych), jest długi i wąski, tylko dwie alejki, ale za to każda długości około kilometra. Większość ogródków w tej alejce jest zagospodarowana, dlatego mogę zobaczyć wspaniały przegląd kwitnących roślin, zmieniający się z każdą wizytą.

róża pnąca

Już nauczyłam się by wyjmować aparat zaraz po tym jak wysiądę z autobusu, często tuż za bramą ogrodu można znaleźć coś ciekawego – a czasem nawet już przed bramą. Duża liczba kwitnących roślin wabi jeszcze większą liczbę owadów. Pszczoły miodne są bardzo częstym widokiem, szczególnie zaś podczas kwitnienia rzepaku, kiedy do stałych bywalców dołącza „obwoźna” pasieka.

róża

Równie dużo jest dzikich pszczół, kilka gatunków trzmieli, motyli oraz innych owadów zapylających. Tutaj pszczoła na kwiatach milinu amerykańskiego.

pszczoła
zaylanie

Wśród roślin kryje się też sporo innych owadów, takich jak ten, idealnie dopasowany kolorem do przekwitającej gipsówki. Jego obecność zdradził cień, większa plamka wśród morza maleńkich kropeczek.

owad

Rosnąca tuż przy płocie hortensja akurat nie miała gości, była to jednak krótka przerwa w gorączce zapylania.

hortensje

Ta dziwna roślina to przegorzan, uciekinier z czyjejś działki; wyrósł na ścieżce, tuż za bramą. Kulisty kwiat trudno było sfotografować, ponieważ znajdował się na czubku ponad dwumetrowej łodygi. Przegorzan jest rośliną miododajną, uwielbiają go pszczoły. Co ciekawe, wszystkie skupiły się na tej części kwiatu, która była w cieniu, na zdjęciu widać tylko jedną, u dołu po lewej stronie.

przegorzany

Wychodzących działkowców żegnają brzozy, jedna z nich ocienia ławeczkę na przystanku autobusowym, razem z pokaźnym sumakiem. Z nudów często się jej przyglądam czekając na autobus, naturalne więc było, by uwiecznić to co widzę.

brzoza
Instagram SpisBlog
Facebook