Ostatnie w tym roku

Zdjęcia już wspomnieniowe, bo po ostatnich przymrozkach nie uchowało się prawie nic kwitnącego. Przez najbliższe 4 miesiące kwiaty zobaczymy tylko na parapecie lub w kwiaciarni, chyba jedynie jakaś uparta stokrotka w osłoniętym miejscu może się pokazać nawet w styczniu… Pomarańczowe nagietki kwitły do końca, o dziwo pokazał się jeden jedyny żółty kwiat, tak przekornie dopiero w ostatnim pokoleniu. W przyszłym roku na pewno zobaczymy takie same nagietki, ale mam nadzieję również na żółte, choć nigdy nie wiadomo co wyrośnie z zebranych nasion.

nagietek lekarski
nagietek

Z dwóch posadzonych w tym roku chryzantem przeżyła jedna – mam nauczkę na przyszłość, jeśli coś posadzisz, trzeba jeździć i to podlewać. W doniczce były trzy kolory, bordowa i żółta postanowiły jeszcze raz zakwitnąć. Kwiatuszki marne, nie zdążyły się nawet do końca rozwinąć przed przymrozkami, ale brawa za dobre chęci:) Mam nadzieję że roślinka przeżyje, po zapowiadanym na najbliższe dni ociepleniu muszę zabezpieczyć ją oraz inne młode byliny przed mrozem:

chryzantemy
jesienne kwiaty

Groszek szerokolistny niezniszczalny jest… Kwitnie głównie latem, ale pojedyncze kwiaty pojawiały się jeszcze niedawno, dopóki nie ściął ich mróz. Całkowite pozbycie się tej rośliny jest niemożliwe, ma korzenie gorsze niż jakikolwiek chwast, z pewnością więc zobaczę wiosną dziarsko odrastające groszki:

groszek
kwiaty groszku szerokolistnego
Instagram SpisBlog
Facebook