Świat jesiennieje cz.2

Wyglądając wczoraj przez okno miałam wrażenie, że nadejście października było dla drzew sygnałem: „już czas, zmieniamy kolory”. Coraz więcej roślin przybiera nowe barwy, z jednej strony jest piękne, a z drugiej smutne – te cudowne liście lada chwila opadną i znowu będzie szaro… I byle do wiosny. A na razie szaleję z aparatem gdzie się da, również na działce. Studnia też może być ciekawa:) Te czerwone plamki w tle to owoce dzikiej róży:

stara studnia

Dziką różę już usunęłam, przynajmniej częściowo. Po tym jak miała kilka kwiatków na krzyż w czerwcu powiedziałam „nie”, czekałam tylko na piłę żeby usunąć zasieki. Róża broniła się mocno i bronić się jeszcze będzie, bo wykopanie korzeni to zupełnie inna historia. Zostało trochę zdjęć i sporo kolczastych badyli:

dzika róża
róża
jesień w ogrodzie
czerwone owoce

Nareszcie udało mi się któregoś złapać na zdjęciu! Zazwyczaj je słyszę, a widzę dopiero jak biorą nogi za pas. Kamuflaż mają świetny:

insekt

To nie moja roślina, ale bardzo wpisuje się w temat – piwonia w jesiennym wydaniu:

liście piwonii

W tym roku zamęczam rudbekiami, aksamitkami i nagietkami, więc jeszcze trochę rudbekii:

kwiaty jesienne
pszczoła

A ta pszczółka to dla mnie zagadka – część pszczół jakie widuję to typowe pszczoły miodne, nieduże i nie tak włochate, natomiast część wygląda właśnie tak: są większe, z wyraźnym futerkiem w beżowobrązowym kolorze. Czy to może murarki? Widywałam murarki w mieście i wyglądały inaczej, były mniejsze i bardziej rude. Te są tak duże, że na początku wzięłam je za trzmiele:

zapylacz
Instagram SpisBlog
Facebook