Jeden słoneczny dzień

Przez kilka poprzednich lat pogoda w październiku zawsze dopisywała, było słonecznie, ciepło, pamiętam nawet kilka gorących dni. A w tym roku jak na złość ciągle pada, wieje i nie ma słońca. Właśnie wtedy, kiedy chciałabym popracować na działce… Staram się więc korzystać z każdego pogodnego dnia, zrobić, ile tylko można, by na wiosnę mieć chociaż kawałek ziemi pod uprawy. Na razie będę musiała ograniczyć się do roślin jednorocznych, nie ruszaną od wielu lat ziemię trzeba oczyścić i uprawić zanim zacznę sadzić wieloletnie. Muszę zadowolić się tym, co mam, 3 hosty, 2 żurawki, kilka kwitnących bylin i sporo irysów. No i drzewa, niezawodne w kwitnieniu. Teraz obserwuję jak te wszystkie rośliny szykują się do zimy, kiedy robiłam te zdjęcia drzewa jeszcze były zielone lub już straciły liście, ale hosty przybrały fantastyczną jesienną szatę. Ta średniej wielkości jest najpiękniejsza:

funkia jesienią

Zielona żurawka nic sobie nie robi z coraz zimniejszej aury, za to jej sąsiadka zmieniła kolorki:

żurawka
żurawki

Wszystkie orzechy włoskie w tym roku męczyła jakaś zaraza, mój nie był wyjątkiem. Sporo orzechów zgniło już na drzewie, ale i tak udało się całkiem dużo zebrać. To wielkie drzewo, więc na pewno da sobie radę, mam też nadzieję, że za rok będzie więcej orzechów. Nie są one bardzo duże, ale za to smaczne – to po prostu „orzech marki orzech” nadrabia wytrzymałością i ilością. Na zdjęciu zbiór tylko z 1 dnia:

zbiory

Jedna z leszczyn uschła – na pewno to nie jest jesienne zrzucanie liści, jest łysa już jakiś czas. Zupełnie nie wiem dlaczego, ale może to i dobrze – jeden z sąsiadów twierdził, że wszystkie te leszczyny praktycznie nie mają orzechów. Powodem są szkodniki, ale jakoś nie mam ochoty na użycie chemii. Drzew w tej części działki jest za dużo, przeszkadzają sobie nawzajem, więc i tak muszę coś wyciąć.

leszczyna jesienią
sad jesienią

A ten pan przyszedł od sąsiada i rośnie jak na swoim. Na razie jest bezkarny, ale później wypowiem mu wojnę, nie potrzebuję bluszczu na połowie działki.

bluszcz

Miejsce po dzikiej róży, wycięłam zasieki. Wiem że będzie odrastać, ale trzymanie tych starych, zdrewniałych pędów nie miało sensu, a kto wie? Może to co odrośnie będzie ładniejsze.

studnia na działce

Praca wre, niestety każdy kawałek ziemi można oczyszczać 10 razy, a i tak zostaną jakieś korzenie. Tutaj po wyplewieniu, ten kawałek został już nawieziony i przekopany, oczyszczony obszar trochę się powiększył. Nagietki i aksamitki widoczne na ostatnim zdjęciu już usunęłam, zaczynały zasychać od dołu.

pielenie chwastów
jesień na działce
Instagram SpisBlog
Facebook